Já v bodech a odstavcích

Jmenuji se Barbara Novorodá, ale narodila jsem se jako Barbara Váňová mojí mamince a mému tatínkovi v srpnu roku 1994. Zprvu jsem byla všeobjímajícím vědomím, které se ale postupně smršťovalo, a někde mezi základní a střední školou už bylo velké asi jako hrášek. V té době jsem věřila že s hranicí Prahy končí v Česku civilizace, a taky že západní svět je absolutním vrcholem lidského vývoje. Mým velkým snem bylo být velmi významná a velmi krásná, a tak nebylo překvapením, když jsem v roce 2013 nastoupila na právnickou fakultu, kde jsem se zprvu cítila jako carevna.

Moje vědomí, v té době velké jen jako chia semínko, to už ale nemohlo vydržet a tak v roce 2015 explodovalo. Do života mi poměrně neomaleně vtrhly meditace a rozšířené stavy vědomí a přiměly mě přehodnotit všechny pilíře mé identity. Přestěhovala jsem se do miniaturní vesnice na Plzeňsku, kde jsem žila několik let jenom se svým psem. A co je nejdůležitější, ze dne na den jsem začala malovat tak intenzivně, že barva postupně pokryla veškerý (nejen) můj hmotný majetek.

Měla jsem velké štěstí – už v akademickém roce 2017/2018 mi bylo řízením osudu umožněno studovat v Řecké Soluni na Aristotelově Univerzitě malbu v ateliéru profesora Ioannise Fokase. O rok později jsem pak nastoupila do ateliéru malby doc. akad. mal. Aleše Ogouna na takzvané Sutnarce v Plzni. Ve velmi krátkém čase jsem ušla dlouhou cestu, která začala čistým extatickým nadšením z barvy, k němuž se postupně přidávaly nekonečné hodiny pilování preciznosti například při kresbě rukou (čímž bych chtěla pozdravit také svého učitele figury profesora Borise Jirků).

Pokud jde o mou tvorbu, postupem času se forma mých obrazů měnila (a stále mění) a nyní z dvourozměrné plochy pláten expanduji do trojrozměrného prostoru instalací, stejně jako do říše nových médií (videoartu, performance aj.). Obsahově mé obrazy často reflektují osobní zkušenosti, skrz které se vyjadřuji k obecným, často kontroverzním, tématům.Jsem inspirována dalekými cestami za různými kulturami stejně jako cestami do lesa u mojí chalupy. Baví mě také zkoumat, kde dnes leží hranice přijatelnosti u postmoderního diváka. Nebojím se na ní osobně stát a vítat příchozí chlebem a solí.

Studium

2021 – nyní

Ateliér malby Jiřího Černického a Michala Novotného, UMPRUM, Praha

2018 – 2021

Ateliér malby doc. akad. mal. Aleše Ogouna na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské Univerzitě v Plzni, titul BcA.

2017/2018

Roční studijní pobyt Erasmus na Aristotelově Univerzitě v Řecké Soluni ateliér malby Ioannise Fokase

2013 – 2019

právnická fakulta Univerzity Karlovy, titul Mgr.

Výstavy

duben – květen 2022

Umělec umělci vlkem, samostatná výstava umělecké skupiny PES5, Moving station, Plzeň

listopad 2021

Pokoje 2022, skupinová instalace Chcem bejt mega slavný, Králodvorská 16, Praha

září 2021

Zvoňte, jsme doma! Happening v rámci festivalu Next wave/příští vlna (Masarykovo nábřeží, Praha)

září – říjen 2021

Mia, galerie Polagraph, Praha 

prosinec 2021

skupinová výstava studentů a absolventů UMPRUM No fear, Poděbradská 65, Praha

květen 2021

Meeting point, performance  v rámci festivalu Nastevřeno (Mooving station, Plzeň)

prosinec 2020

Samostatná výstava v Galerii Blbý doby, Plzeň, Kopeckého sady
Samostatná výstava v Galerii Blbý doby, Praha, Náměstí míru

listopad 2020

Pokoje 2020, skupinová instalace na téma Jsme tady, stále jsme tady, stále tady jsme vystavená v Kampusu Hybernská v Praze

listopad 2019

Pokoje 2019, skupinová instalace Komfortní zóna vystavená v Desfourském paláci v Praze

červen 2019

Výstava na téma Mína je boží, v rámci akce Rokycanské Koryto, Rokycany

2021 © Barbara Novorodá
web by Burasite