PROSÍM, DOVOLTE ABYCH VÁS OVLIVNILA, 2021

Protestní performance v níž jsem na sebe přebrala roli influencerky, snažící se ovlivnit současnou společnost. Společnost jejíž mantrou je konzum a nejvyšší hodnotou prestiž. Mým cílem bylo jejím vlastním jazykem glosovat tolik ignorovaný princip příčiny a následku. Připomenout, že blahobyt a pozlátko na straně koncového spotřebitele jsou vykoupeny utrpením na straně zdroje, ať už hovoříme o zdroji zvířecí kůže, lidské práce či zátěži životního prostředí. Paradoxně jsou to snad právě jen tyto absurdně drahé značky, které přesně vystihují skutečnou cenu, jež všichni platíme za módní průmysl.

foto: Kateřina Frgalová

sledujte můj kanál, 2021

Já nemám instagram. Ani ho mít nechci. Ale dnešní doba není stavěná pro lidi, kteří chtějí ukazovat svou tvorbu veřejnosti a zároveň nechtějí mít instagram. Pokud je takový člověk navíc mladý, je to téměř čistý protimluv. Tlak, který z výše popsaného rozporu vznikal, na mě působil tak dlouho a do té míry, že jsem se v lednu roku 2021 rozhodla učinit tomu přítrž a přebytečnou energii ventilovat do nového instagramového profilu Sledujte můj kanál. Představuje alternativu povšechně přemnožených food blogů, ovšem s důrazem na příběh jídla v jeho konečné fázi.

Galerie blbý doby, 2020

Rok 2020 výstavnické praxi zrovna nepřál. Se situací jsem se vyrovnala po svém, a tak vznikla performance Galerie blbý doby, kdy jsem nejprve v Plzni a potom také v Praze, stála na frekventovaných místech s roztaženým kabátem, do něhož jsem všila několik svých obrazů. Na nich byly lyricky ztvárněné nahé figury a torza žen, tedy umělecky pojaté to, v co kolemjdoucí doufali nebo se naopak báli, že v takové situaci uvidí.

foto: Kateřina Frgalová

Jsme tady, stále jsme tady, stále tady jsme, 2020

Skupinový projekt na kterém jsem pracovala spolu s Kateřinou Frgalovou, Jakubem Černým a Veronikou Zpěvákovou a se kterým jsme se zúčastnili přehlídky Pokoje 2020. Získali jsme cenu odborné poroty a práce byla vystavena v prosinci roku 2020 v Kampusu Hybernská v Praze.

Fotografie doprovázel následující text:

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz, alespoň tak začíná Kafkova slavná Proměna. Ptáme se, v co se teď měníme my? A jak dlouho ještě můžeme být zavřeni ve svých domovech, obklopeni pouze svými věcmi, než shledáme něco podobného jako Řehoř Samsa? Tahle doba nás všechny nepochybně mění a možná už zítra zjistíme, že v zrcadle nevidíme sebe samé, ale jen odrážející se vybavení našeho domu.

Fotografie z vernisáže, 11.12.2020

Komfortní zóna, 2019

Skupinový projekt na kterém jsem pracovala spolu s Kateřinou Frgalovou, Jakubem Černým, Veronikou Zpěvákovou a Kristýnou Bujárkovou pro přehlídku Pokoje 2019. Práce byla vystavena v listopadu 2019 v Desfourském paláci v Praze.

Video ve kterém Jan Vitvar, vedoucí kulturní rubriky časopisu Respekt, komentuje naši práci. Video pochází z pořadu ArtZóna, uveřejněného na ČT Art 26.11.2019.

2021 © Barbara Novorodá
web by Burasite